- Štúdia - Barrier effect of Esoxx® on esophageal mucosal damage.
-
Clin Exp Gastroenterol 2012
V roku 2012 bola zverejnená štúdia, ktorá skúmala bariérový efekt zdravotníckej pomôcky Esoxx One na sliznicu pažeráka. Experimentálna štúdia ex vivo prebiehala na ošípaných.
Čo je Esoxx One?
Esoxx One je gél vo vrecúškach, ktorý je určený na topické ošetrenie symptómov spojených s ochorením GERD. Obsahuje mix kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu v bioadhezívnom nosiči Lutrol® F 127 (poloxamér 407).
Vďaka vlastnostiam týchto zložiek sa zdravotnícka pomôcka využíva ako ochranné topické činidlo proti léziám pažeráka a žalúdka. Preukazuje to predbežná správa, z ktorej vyplýva, že orálne podávanie Esoxx One môže významne zlepšiť príznaky u skupiny pacientov postihnutých GERD alebo gastritídou.
Chýbajúce štúdie (v r. 2012), ktoré by skúmali priamy bariérový efekt Esoxx One na sliznicu pažeráka, viedli k vykonaniu tohto ex vivo experimentu.
Ako prebiehal experiment?
Počas štúdie sa simulovalo poškodenie pažeráka podobné tomu, ako vzniká pri gastroezofageálnom refluxe. Na vyvolanie lézií sliznice sa využila perfúzia kyslých roztokov s pepsínom a bez neho. Testovali sa tiež rôzne doby pôsobenia.
Diskusia
Autori zistili, že najťažšie lézie charakterizované eróziou zahŕňajúcou viac ako 50 % slizničnej oblasti a prechádzajúcou cez viac ako 50 % vrstvy epitelu, boli pozorované u všetkých vzoriek perfundovaných kyslým roztokom po dobu 90 minút, alebo kyselinou s pepsínom po dobu 60 minút. Autori to považovali za vhodný a reprodukovateľný model.
Priepustnosť sliznice pažeráka sa v tejto štúdii merala farbivom EB s vysokou molekulárnou hmotnosťou. Podmienky: krátka doba perfúzie farbiva (10 min.) na nepoškodenom pažeráku, rovnako ako na už poškodenej sliznici. Výsledkom bolo, že farbivo preniklo len v druhom prípade.
Nasledovalo aplikovanie zdravotníckej pomôcky Esoxx One, pričom hypotéza bola, že vďaka svojmu zloženiu (HA a CS) dokáže poskytnúť poškodenej sliznici dostatočnú ochranu.
Výsledok
Esoxx One perfundoval rýchlosťou 1 ml/minútu po dobu 10 minút po indukcii poškodenia sliznice. Efektívne zabránil penetrácii farbiva do sliznice a pôsobil ako topická bariéra sliznice.
Experiment potvrdil aj schopnosť bioadhezívneho polyméru produkovať dlhotrvajúcu bariéru. Sliznica pažeráka sa totiž po aplikovaní gélu ľahko premyla soľným roztokom, no účinok bol stále rovnaký.
Celú štúdiu si môžete prečítať tu.
- Štúdia - Fixed combination of hyaluronic acid and chondroitin-sulphate oral formulation in a randomized double blind, placebo controlled study for the treatment of symptoms in patients with non-erosive gastroesophageal reflux.
-
Eur Rev Med Pharmacol Sci 2013
POZADIE ŠTÚDIE: Inhibítory protónovej pumpy (skratka z angličtiny PPI) sú významným vynálezom v medicínskom manažmente gastroezofágovej refluxovej choroby (GERD).
U niekoľkých pacientov so symptómami neerozívnej refluxovej choroby (NERD) je však odpoveď na PPI len čiastková alebo limitovaná a na zmiernenie symptómov je potrebné podávanie ďalších liekov.
CIEĽ ŠTÚDIE: Cieľom tejto štúdie bolo vyhodnotiť efekt novej zdravotníckej pomôcky na dospelých účastníkoch, ktorých trápia symptómy neerozívneho gastroezofágového refluxu a zároveň preukázali nízku odpoveď na inhibítory protónovej pumpy. Túto pomôcku na orálne užitie tvorí fixná kombinácia kyseliny hyalurónovej a chondroitín-sulfátu (HA+CS) v bioadhezívnom nosiči.
PACIENTI A METÓDY: 20 pacientov, ktorí pociťovali pálenie záhy a/alebo regurgitáciu kyselín aspoň počas 3 dní v týždňovej sledovacej dobe, bez endoskopických slizničných prestávok, boli randomizovaní v dvojito zaslepenej skríženej štúdii, aby počas 14 dní dostávali štyri denné dávky fixnej orálnej kombinácie HA+CS a placebo.
Zmiernenie kardinálnych symptómov bolo vyhodnocované na konci každej periódy.
VÝSLEDKY: Podstatne vyšší súčet rozdielov intenzity symptómov, v porovnaní s placebom, bol pozorovaný po podávaní kombinácie HA+CS (–2.7 vs 0.5 – p < 0.01). Pálenie záhy (–1.6 vs 0.5 – p < 0.03) a aj regurgitácia kyselín (–1.1 vs 0.1 – p < 0.03) sa výrazne zlepšila vďaka podávaniu tejto pomôcky. Rýchlosť nástupu účinku ≤ 30 min. bola výrazne častejšie hlásená pacientami, ktorí dostávali HA+CS, ako tými s placebom (60 % vs 30 % – p = 0.05). Úplné vymiznutie príznakov bolo u 50 % pacientov v porovnaní s 10 % s placebom (p = 0.01 porovnanie medzi skupinami).
ZÁVER: Fixná kombinácia HA+CS ukázala, že dokáže byť efektívnou pri kontrole gastroezofágového refluxu s rýchlym nástupom účinku.
Celú štúdiu si môžete prečítať tu.
- Štúdia - How Efficacious is Ziverel® for Symptomatic Relief of Acute Radiation-Induced Esophagitis?
-
Cancer Therapy & Oncology 2017
V roku 2017 vyšla štúdia, ktorá vyše roka sledovala účinky Esoxx One na pacientoch s onkologickým ochorením. Zo 41 pacientov, ktorí dostávali Esoxx One, malo 16 ľudí (39,02 %) druhý stupeň ochorenia ARIE a 25 ľudí (60,98 %) zas bolo v prvom štádiu.
Pacienti dostávali Esoxx One raz (4,88 %), dvakrát (58,54 %) alebo trikrát (36,58 %) do dňa po dobu
4 týždňov. Dávka liečby závisela od zvyčajnej klinickej praxe predpisujúceho lekára.Podporná liečba bola indikovaná podľa zvyčajnej klinickej praxe a v závislosti od intenzity symptómov.
Výsledky štúdie sú nasledovné:
Počas konania štúdie znášali pacienti zdravotnícku pomôcku Esoxx One veľmi dobre a neboli u nich zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.
Autori preto hodnotia Esoxx One ako bezpečnú a efektívnu pomôcku pri manažmente akútnej ezofagitídy, ktorá sa vyskytla u pacientov podstupujúcich rádioterapiu alebo rádiochemoterapiu.
Celú štúdiu si môžete prečítať tu.
Zdroje
1 – Carrasco E, López-Campos F, Sastre-Gallego S, Barrionuevo P, Martín M, Vallejo C, Hernanz R, Sancho S. How Efficacious is Ziverel® for Symptomatic Relief of Acute Radiation-Induced Esophagitis? Retrospective Study of Patients Receiving Oncologic Treatment. Canc Therapy & Oncol Int J. 2017; 7(5): 555724. DOI: 10.19080/CTOIJ.2017.07.555724.