Otázky a odpovede

Otázky a odpovede

Čo je to GERD?

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) je ochorenie pažeráka spojené s častým pálením záhy a má viacero príčin. Postupne sa vyvíja až do chronického zápalu alebo vredu, ktoré následne vedú k zúženiu pažeráka a zhoršeniu prijímania potravy. Ochorenie je potrebné včas diagnostikovať a liečiť.

Aké sú príznaky GERD-u?

Medzi príznaky GERD-u patrí:

  • pálenie za hrudnou kosťou vyžarujúce do krku,
  • návrat žalúdočného obsahu naspäť do úst,
  • viaznutie sústa pri prehĺtaní,
  • bolestivé prehĺtanie sústa,
  • pocit cudzieho telesa v krku,
  • kyslá alebo horká chuť v ústach.
Prečo vzniká pálenie záhy?

Pálenie záhy vzniká pri oslabenej funkcii dolného pažerákového zvierača. Najčastejšie pri vyklenutí časti žalúdka nad bránicu (hiátová hernia). Na základe oslabenia funkcie zvierača dochádza k spätnému prechodu kyslých žalúdočných štiav zo žalúdka alebo zásaditých štiav z dvanástnika do pažeráka. Tie svojím agresívnym charakterom vytvárajú nepríjemný pocit pálenia.

Čo je to ESOXX® One?

ESOXX® One je terapeutický nástroj na riešenie gastroezofageálnej refluxnej choroby. Svojím zložením regeneruje sliznicu pažeráka a pomáha predchádzať ďalším komplikáciám spojeným s podráždením a pálením. ESOXX® ONE pôsobí priamo v mieste problému, a to na sliznici pažeráka. Vďaka rýchlemu nástupu účinku pôsobí už do 30 minút od užitia.

Kedy sa nesmie používať ESOXX® ONE?

Hoci nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, prípravok sa neodporúča užívať počas tehotenstva a počas prvých troch mesiacov dojčenia. Okrem prípadov precitlivenosti na ktorúkoľvek zo zložiek tejto zdravotníckej pomôcky nie sú známe žiadne osobitné kontraindikácie. V každom prípade sa najskôr poraďte s vašim lekárom alebo lekárnikom.

Ako pôsobí ESOXX® ONE?

ESOXX® ONE pôsobí priamo v mieste vzniku pálenia záhy, a to v pažeráku. Vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej podporuje hojenie poškodenej sliznice pažeráka. Chondroitín sulfát vytvára ochranný film na sliznici a chráni ju pred obsahom žalúdka. Látka Poloxamér 407 má bariérový účinok s ochrannou funkciou pred ďalším poškodením pažeráka.

Ako správne užívať ESOXX® One?

ESOXX® ONE je dostupný vo vreckách s jednorazovou 10 ml dávkou. Po prehltnutí sa z tekutiny stáva gél, ktorý vytvára ochrannú vrstvu na pažeráku a chráni ho pred pôsobením žalúdočných štiav. Dávkuje sa jedno vrecko (balenie s jednorazovou 10 ml dávkou) hodinu po jedle 3 - 4 krát denne, prípadne pred spaním alebo podľa odporúčania lekára. Pre zabezpečenie maximálnej účinnosti sa odporúča 30 min po užití ESOXX One nepiť a nejesť.

Môže sa ESOXX® One kombinovať so štandardnou liečbou gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD)?

ESOXX® ONE sa odporúča kombinovať so štandardnou liečbou gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD), a to s inhibítormi protónovej pumpy (tzv. PPI). Tie fungujú tak, že potláčajú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a tým znižujú kyslosť žalúdočného prostredia. ESOXX® ONE v kombinácií s PPI môže zdvojnásobiť účinnosť liečby GERD-u.