Poznáte príčiny pálenia záhy? Toto je 7 najčastejších

Fieldset

Poznáte príčiny pálenia záhy? Toto je 7 najčastejších

Skoro každý z nás už zažil nepríjemný pocit pálenia po jedle. Pálenie záhy, odborne nazývané pyróza, vzniká vtedy, keď sa žalúdočná kyselina vracia zo žalúdka späť do pažeráka. Poznáte však príčiny tohto nepríjemného pálenia? Toto je 7 najčastejších.

Potraviny, ktoré majú vysoký obsah tukov

Potraviny s vysokým obsahom tukov môžu spôsobiť pálenie záhy. Sú to hlavne vyprážané jedlá, no spadajú tu aj zdravé a výživné potraviny ako avokádo, syr a orechy. Potraviny s vysokým obsahom tukov môžu spôsobiť pálenie záhy dvoma spôsobmi. Najprv môžu uvoľniť dolný zvierač pažeráka – sval, ktorý pôsobí ako bariéra medzi pažerákom a žalúdkom. Keď sa tento sval uvoľní, kyselina žalúdka môže uniknúť zo žalúdka do pažeráka a spôsobiť pálenie záhy. Po druhé, potraviny s vysokým obsahom tukov stimulujú uvoľňovanie hormónu cholecystokinínu. Tento hormón môže tiež uvoľňovať dolný zvierač pažeráka a spôsobiť kyslý reflux žalúdočného obsahu.

Mentol

Mentol, ktorý sa nachádza napríklad v mäte piepornej, sa často považuje za látku, ktorá upokojuje zažívanie. Existujú však dôkazy, že mentol môže spôsobovať aj pálenie záhy. Vedecká štúdia zistila, že vysoké dávky mentolu boli spojené s príznakmi kyslého refluxu. Prekvapivo, mäta neuvoľnila dolný zvierač pažeráka. Vedci sa naopak domnievajú, že mäta pieporná môže spôsobiť pálenie záhy podráždením sliznice pažeráka. Ďalšia štúdia s viac ako 500 ľuďmi zistila, že tí, ktorí denne konzumujú mätový čaj, majú dvakrát väčšie riziko pálenia záhy.

Obezita

Americká spoločnosť pre gastrointestinálnu endoskopiu v skutočnosti identifikuje obezitu ako hlavnú príčinu častého pálenia záhy. Nadmerná váha zväčšuje tlak v bruchu, čím zvyšuje pravdepodobnosť úniku žalúdočnej kyseliny alebo spätného toku. Tesné oblečenie môže tiež zhoršiť príznaky pálenia záhy.

Fajčenie

Predpokladá sa, že nikotín – kľúčová súčasť tabaku, uvoľňuje svalový kruh v dolnom pažeráku, ktorý udržuje kyselinu v žalúdku. Keď sa svaly uvoľnia, môže kyselina vytekať a spôsobiť pocit pálenia. Fajčenie môže tiež spôsobiť, že vaše ústa produkujú menej slín, čo môže zapríčiniť viac príznakov pálenia záhy. Cigarety môžu tiež sťažovať a spomaľovať tvorbu látok, ktoré vám pomáhajú chrániť pažerák pred žalúdočnou kyselinou.

Alkohol

Mierny až nadmerný príjem alkoholu môže tiež spôsobiť príznaky pálenia záhy. Alkohol to môže urobiť mnohými spôsobmi. Napríklad môže uvoľniť dolný zvierač pažeráka, ktorý môže umožniť žalúdočnej kyseline uniknúť do pažeráka a spôsobiť pálenie záhy. Okrem toho môžu alkoholické nápoje, najmä víno a pivo, zvýšiť vaše množstvo žalúdočnej kyseliny, čo môže zvýšiť riziko pálenia záhy. Napokon, nadmerný príjem alkoholu môže priamo poškodiť stenu pažeráka. V priebehu času to môže spôsobiť, že pažerák je citlivejší na žalúdočnú kyselinu.

Káva a kofeín

Ukázalo sa, že káva uvoľňuje dolný zvierač pažeráka, čo môže zvýšiť riziko kyslého refluxu a pálenia záhy. Niektoré štúdie naznačujú, že vinníkom je kofeín. Iné štúdie sa však zaoberali účinkami samotného kofeínu a zistili, že nespôsobujú príznaky refluxu. V takom prípade môžu byť zodpovedné iné zlúčeniny nájdené v káve. Ak tolerujete kávu, nie je potrebné sa jej vyhnúť. Ak vám však káva spôsobí reflux a pálenie záhy, je najlepšie sa jej vyhnúť alebo obmedziť príjem.

Korenisté jedlá

Pikantné a korenisté jedlá sú známe tým, že spôsobujú pálenie záhy. Často obsahujú zlúčeninu nazývanú kapsaicín, ktorá môže spomaliť rýchlosť trávenia. To znamená, že jedlo bude dlhšie sedieť v žalúdku, čo je rizikový faktor pálenia záhy. Korenené jedlá môžu navyše dráždiť už zapálený pažerák, čo môže zhoršiť príznaky pálenia záhy. Preto je najlepšie znížiť príjem korenených jedál, ak máte pálenie záhy.

Vyskúšajte ESOXX® ONE a zbavte sa nepríjemných pocitov pálenia už do 30 minút.

Zdroje:

https://www.webmd.com/heartburn-gerd/triggers#2

https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-cause-heartburn#section5

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heartburn/symptoms-causes/syc-20373223

https://www.healthline.com/health/gerd/weight-loss#weight-and-symptoms

https://www.webmd.com/heartburn-gerd/features/heartburn-tobacco-connection#1

Kaufman, S. E., and M. D. Kaye. "Induction of gastro-oesophageal reflux by alcohol." Gut 19.4 (1978): 336-338.

Milke, Pilar, et al. "Gastroesophageal reflux in healthy subjects induced by two different species of chilli (Capsicum annum)." Digestive Diseases 24.1-2 (2006): 184-188.

Čítať ďalej