Praktické tipy, ktoré uľahčia rekonvalescenciu po rádioterapii

Fieldset

Praktické tipy, ktoré uľahčia rekonvalescenciu po rádioterapii

V tomto článku ste si mohli prečítať, ako presne funguje rádioterapia a na aké vedľajšie účinky sa treba pripraviť. Dnes sa pre zmenu zameriame na to, ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po takejto liečbe a ako si vybudovať dlhodobé zdravie. 

Vedľajšie účinky rádioterapie sú individuálne, a preto sa ani nedá presne predpovedať, ako sa budete cítiť po skončení terapie. Niektoré vedľajšie účinky odznejú po niekoľkých dňoch, týždňoch, no napríklad únava vás môže sprevádzať niekoľko mesiacov. Preto vám poradíme, ako s ňou bojovať.

Svoje zdravie podporíte aj zdravou stravou, pravidelným pohybom, dostatkom oddychu a za nejaký čas by ste sa mali cítiť lepšie. Nevyhnutné je aj pravidelne navštevovať lekára.

Život po prekonaní onkologického ochorenia si možno bude vyžadovať nový režim, no je nevyhnutné prispôsobiť sa mu a navyknúť si na zásady zdravého životného štýlu. Len vďaka nim eliminujete riziko rozvoja ďalších ochorení

Ako bojovať s  únavou po rádioterapii?

Pokiaľ vás počas rádioterapie prekvapila nadmerná únava, zrejme ste obmedzili pohyb a stratili časť svalovej hmoty a kondície. Únava a nedostatok energie vás preto môžu sprevádzať aj počas mesiacov po skončení terapie a bránia v tom, aby ste sa plnohodnotne vrátili späť do bežného života.  

U niektorých ľudí je to však bežný jav a netreba prepadať myšlienkam, že by to hneď signalizovalo návrat rakoviny. V každom prípade je dobré spomenúť nadmernú únavu svojmu lekárovi a určite vám vie pomôcť (môže to byť aj vedľajší účinok liekov). Okrem toho pomôžu nasledujúce tipy

 • Nastavte si menšie ciele: nesnažte sa toho zvládať naraz veľa, stanovte si radšej menšie čiastkové úlohy. Nebudete na seba vyvíjať zbytočný tlak. 

 • Nehanbite sa poprosiť o  pomoc: rodina alebo priatelia vám iste radi pomôžu s domácimi prácami, nákupom či starostlivosťou o deti. 

 • Naplánujte si deň: napíšte si, čo chcete zvládnuť v daný deň a najdôležitejšie úlohy si naplánujte na čas, kedy máte najviac energie. 

 • Začnite pomaly: síce vás možno čaká mnoho úloh, ktoré ste kvôli rádioterapii zameškali, no nesnažte sa všetko dohnať naraz a rýchlo. Ak to vaše telo vyžaduje, nastavte si nový voľnejší štandard. 

 • Doprajte si čas na oddych: cielene si naplánujte časti dňa, ktoré venujete oddychu. Či už je to čítanie knihy, práca v záhradke, pečenie, počúvanie obľúbenej hudby...  

Napriek možnej únave je dôležitý pohyb

Pravidelný pohyb vám pomôže cítiť sa po rádioterapii lepšie a môže vám pomôcť urýchliť proces zotavovania sa. Pohyb je nevyhnutný pre dlhodobé zdravie vo všeobecnosti, no vo vašom prípade môže mať aj nasledujúce benefity:

 • pomôže vám získať stratené svaly a kondíciu, 

 • zmierni prejavy úzkosti a depresie, 

 • zmierni únavu, 

 • zlepší vám náladu a spánok, 

 • zvýši sebavedomie, 

 • zmierni bolesť, 

 • zníži možnosť návratu onkologického ochorenia

Pravidelným pohybom sa nutne nemyslí cvičenie vo fitnes centre. Začať môžete malými krôčikmi ako tým, že si namiesto výťahu zvolíte schody, alebo auto odparkujete ďalej a prejdete časť cesty pešo. Ďalším tipom môže byť to, že necvičte tesne pred spaním, môže to narušiť zaspávanie, a to prispeje k únave.

Predtým, než sa pustíte do aktívnejšieho pohybu vo väčšom rozsahu, nezabudnite sa poradiť s  lekárom o tom, čo bude pre vás vhodné.

Pokiaľ trpíte nadváhou či obezitou, pohyb je pre vás o to dôležitejší. Nadmerná váha je rizikovým faktorom mnohých ochorení. Snažte sa však zhadzovať kilá postupne, nie radikálne.

Zdravá však nie je ani podvýživa a možno práve kvôli rádioterapii ste stratili dôležité kilá. Pokúste sa vrátiť na svoju optimálnu váhu a nebojte sa poprosiť o pomoc svojho lekára, poprípade vyhľadať pomoc výživového poradcu.

Prečítajte si tiež: 

Vyhnite sa alkoholu a fajčeniu

Ak navyše fajčíte, mali by ste to ihneď zvážiť. Odborníci jednoznačne odporúčajú vyhýbať sa tabaku, pretože výskumy ukazujú, že to môže viesť k  vzniku ďalšieho druhu rakoviny (okrem iného). Fajčenie vás navyše oberá o energiu, čo sa spája s predchádzajúcimi riadkami.

Odborníci jednoznačne odporúčajú limitovať aj množstvo prijatého alkoholu, pretože prispieva k nadváhe/obezite a zvyšuje riziko rozvoja mnohých ochorení (kardiovaskulárnych, cukrovky 2. typu, niektorých druhov rakoviny...). 

Pri zotavovaní je nesmierne dôležitá aj strava

Zdravá a  vyvážená strava (obsahuje bielkoviny, sacharidy aj tuky) predstavuje pre telo dôležité „palivo“, vďaka ktorému má dostatok energie a dokáže sa popasovať s liečbou či rekonvalescenciou. Netreba preto podceňovať význam stravy.

Odporúčame držať sa nasledujúcich tipov: 

 • Doprajte si dostatok kvalitnej a  rozmanitej stravy každý deň (na internete nájdete hromadu zdravých receptov). 

 • Dbajte na dostatok zeleniny, rýb, ovocia, strukovín, celozrnných potravín

 • Nezabudnite na omega-3 mastné kyseliny (okrem rýb aj morské plody, orechy) a antioxidanty (vybrané ovocie a zelenina), sú veľmi dôležité, pretože znižujú riziko mnohých ochorení. 

 • Skúste nízkotučné mlieko, jogurty, syry

 • Obmedzte príjem červeného a  mastného mäsa (skúste kuracie, morčacie...). 

 • Obmedzte spracované mäso ako šunky, salámy, slaninu. 

 • Jedzte menšie porcie jedál viackrát denne (aspoň 5 porcií). 

 • Vymeňte sladené nápoje za čistú vodu (ochutiť si ju môžete citrónom či uhorkou). 

 • Nezdravé snacky (sladkosti, slané pochutiny) nahraďte ovocím, zeleninou, jogurtom, syrom, nesolenými orieškami. 

 •  Obmedzte fast food a  vyprážané jedlá vo všeobecnosti.

 

VEDELI STE, ŽE ožarovanie hornej časti tela môže ako vedľajší účinok spôsobiť poškodenie sliznice pažeráka? To sa prejaví pálením záhy, ťažkosťami s prehĺtaním či inými problémami, ktoré vám bránia v prijímaní potravy.

Ak sa vás to týka, neváhajte o tom povedať svojmu lekárovi, môže vám predpísať zdravotnícku pomôcku Esoxx One. Ide o roztok vo vrecúškach, ktorý po konzumácii vytvorí na pažeráku ochrannú bariéru, čím sa predíde ďalšiemu poškodeniu, podporí sa jeho regenerácia a  vám sa bude ľahšie prijímať potrava

Ako onkologický pacient máte nárok na plnú úhradu tejto zdravotníckej pomôcky.

Čítať ďalej