Povedzte zbohom nepríjemnému pocitu pálenia po jedle

Fieldset
Autor: Peter Novák

Povedzte zbohom nepríjemnému pocitu pálenia po jedle

Pálenie záhy je nepríjemný pocit, ktorý je spôsobený podráždením pažeráka žalúdočným obsahom, ktorý sa vracia naspäť. Ako vlastne vzniká pocit pálenia? Čo ho spôsobuje a čo pomáha na zmiernenie ťažkostí?

Najčastejšie dochádza k páleniu záhy pri gastroezofágovom refluxe. Žalúdočná kyselina sa dostáva cez prepúšťajúci pažerákový zvierač a následne svojím nízkym pH spôsobuje podráždenie pažeráka. Oslabenie zvierača najčastejšie spôsobuje prejedanie sa alebo priveľký tlak v dutine brušnej. Veľký tlak na pažerákový zvierač môže byť spôsobený obezitou, zápchou alebo tehotenstvom.

Viac ohrozené tehotné ženy?

Práve v tehotenstve je pálenie záhy veľmi časté. Poznajú ho až dve tretiny tehotných žien. Za pálenie záhy v tehotenstve je zodpovedný, okrem vyššieho stavu bránice, aj progesterón – ženský pohlavný hormón. Ten spôsobuje oslabenie dolného pažerákového zvierača, zmeny v črevnej motilite (pohyblivosti čriev) a posúva žalúdočnú kyselinu smerom hore. Po pôrode sa táto funkcia sama upraví.

Bližšie sme sa téme pálenia záhy a tehotenstva venovali v tomto článku.

Tipy, ako na pálenie záhy

1. Jedzte menej a pravidelnejšie

V prvom rade treba dbať na to, aby ste jedli pravidelne a v malých množstvách bez zbytočného ponáhľania sa. Pri prejedaní alebo rýchlom hltaní potravy je väčšia pravdepodobnosť následného pálenia záhy. Jedlo neprehĺtajte zbytočne rýchlo a rozžujte dôkladne každé sústo.

2. Premýšľajte nad tým, čo jete

Ak už máte problém s pálením záhy, vyhýbajte sa kofeínovým nápojom a hlavne káve. Kofeín pôsobí ako uvoľňovač napätia dolného pažerákového zvierača a s kyslým charakterom kávy tvorí pre váš pažerák nebezpečnú kombináciu vyvolávajúcu pálenie.

Taktiež alkohol a paradajky majú schopnosť uvoľňovať dolný pažerákový zvierač, preto sa ich konzumácia pri problémoch neodporúča. Mastné, vyprážané a tukové jedlá zaťažujú žalúdok a nie sú prospešné pri už zvýšenej citlivosti na reflux.

3. Siahnite po efektívnej pomoci

Práve po týchto jedlách sa odporúča použiť prostriedok proti páleniu záhy – Esoxx One. Ten pôsobí priamo v mieste vzniku pálenia, a to v pažeráku, a po užití dochádza už do 30 minút k úľave od pálenia záhy.

Esoxx One s obsahom kyseliny hyalurónovej podporuje hojenie poškodenej sliznice pažeráka, chondroitín sulfát zas vytvára ochranný film na sliznici a chráni ju pred kyslým obsahom žalúdka. Spolu s adhezívnou molekulou Lutrol® vytvárajú komplex s bariérovým účinkom na ochranu pred ďalším poškodením pažeráka.

Zdroje:

https://www.zdravie.sk/choroba/47747/palenie-zahy

https://primar.sme.sk/c/20764859/desat-potravin-ktore-mozu-sposobit-pale...

https://primar.sme.sk/c/5823298/palenie-zahy.html

Williams, Valerie A., et al. "Esophagectomy for high grade dysplasia is safe, curative, and results in good alimentary outcome." Journal of Gastrointestinal Surgery 11.12 (2007): 1589-1597.

Pace F, et al. 2012; 'Practice-Changing' Reflux Technique in the Spotlight at DDW - Medscape - May 28, 2018

Savarino, V., et al. "Randomised clinical trial: mucosal protection combined with acid suppression in the treatment of non-erosive reflux disease–efficacy of Esoxx, a hyaluronic acid–chondroitin sulphate based bioadhesive formulation." Alimentary pharmacology & therapeutics 45.5 (2017): 631-642.

Čítať ďalej