Pálenie záhy je nepríjemný pocit, ktorý je spôsobený podráždením pažeráka žalúdočným obsahom, ktorý sa vracia naspäť. Ako vlastne vzniká pocit pálenia? Čo ho spôsobuje a čo pomáha na zmiernenie ťažkostí?
Povedzte zbohom nepríjemnému pocitu pálenia po jedle
Najčastejšie dochádza k páleniu záhy pri gastroezofágovom refluxe. Žalúdočná kyselina sa dostáva cez prepúšťajúci pažerákový zvierač a následne svojím nízkym pH spôsobuje podráždenie pažeráka. Oslabenie zvierača najčastejšie spôsobuje prejedanie sa alebo priveľký tlak v dutine brušnej. Veľký tlak na pažerákový zvierač môže byť spôsobený obezitou, zápchou alebo tehotenstvom.
Viac ohrozené tehotné ženy?
Práve v tehotenstve je pálenie záhy veľmi časté. Poznajú ho až dve tretiny tehotných žien. Za pálenie záhy v tehotenstve je zodpovedný, okrem vyššieho stavu bránice, aj progesterón – ženský pohlavný hormón. Ten spôsobuje oslabenie dolného pažerákového zvierača, zmeny v črevnej motilite (pohyblivosti čriev) a posúva žalúdočnú kyselinu smerom hore. Po pôrode sa táto funkcia sama upraví.
Bližšie sme sa téme pálenia záhy a tehotenstva venovali v tomto článku.
Tipy, ako na pálenie záhy
1. Jedzte menej a pravidelnejšie
V prvom rade treba dbať na to, aby ste jedli pravidelne a v malých množstvách bez zbytočného ponáhľania sa. Pri prejedaní alebo rýchlom hltaní potravy je väčšia pravdepodobnosť následného pálenia záhy. Jedlo neprehĺtajte zbytočne rýchlo a rozžujte dôkladne každé sústo.
2. Premýšľajte nad tým, čo jete
Ak už máte problém s pálením záhy, vyhýbajte sa kofeínovým nápojom a hlavne káve. Kofeín pôsobí ako uvoľňovač napätia dolného pažerákového zvierača a s kyslým charakterom kávy tvorí pre váš pažerák nebezpečnú kombináciu vyvolávajúcu pálenie.
Taktiež alkohol a paradajky majú schopnosť uvoľňovať dolný pažerákový zvierač, preto sa ich konzumácia pri problémoch neodporúča. Mastné, vyprážané a tukové jedlá zaťažujú žalúdok a nie sú prospešné pri už zvýšenej citlivosti na reflux.
3. Siahnite po efektívnej pomoci
Práve po týchto jedlách sa odporúča použiť prostriedok proti páleniu záhy – Esoxx One. Ten pôsobí priamo v mieste vzniku pálenia, a to v pažeráku, a po užití dochádza už do 30 minút k úľave od pálenia záhy.
Esoxx One s obsahom kyseliny hyalurónovej podporuje hojenie poškodenej sliznice pažeráka, chondroitín sulfát zas vytvára ochranný film na sliznici a chráni ju pred kyslým obsahom žalúdka. Spolu s adhezívnou molekulou Lutrol® vytvárajú komplex s bariérovým účinkom na ochranu pred ďalším poškodením pažeráka.
https://www.zdravie.sk/choroba/47747/palenie-zahy
https://primar.sme.sk/c/20764859/desat-potravin-ktore-mozu-sposobit-pale...
https://primar.sme.sk/c/5823298/palenie-zahy.html
Williams, Valerie A., et al. "Esophagectomy for high grade dysplasia is safe, curative, and results in good alimentary outcome." Journal of Gastrointestinal Surgery 11.12 (2007): 1589-1597.
Pace F, et al. 2012; 'Practice-Changing' Reflux Technique in the Spotlight at DDW - Medscape - May 28, 2018
Savarino, V., et al. "Randomised clinical trial: mucosal protection combined with acid suppression in the treatment of non-erosive reflux disease–efficacy of Esoxx, a hyaluronic acid–chondroitin sulphate based bioadhesive formulation." Alimentary pharmacology & therapeutics 45.5 (2017): 631-642.