Pálením záhy v tehotenstve trpí mnoho žien. Najčastejšie sa nepríjemné pocity objavia v treťom trimestri, no po pôrode by mali odznieť. Viete, prečo sa to deje a čo pomáha na pálenie záhy v tehotenstve?
Pálenie záhy v tehotenstve – prečo sa to deje a čo pomáha?
Podľa zahraničnej štúdie trpí pálením záhy v tehotenstve 17 – 45 % žien. Najväčšia pravdepodobnosť je v prípade, ak vás pálenie záhy trápilo aj pred otehotnením. Nepríjemné pocity sa väčšinou objavujú od 27. týždňa, avšak treba mať na pamäti, že každé telo je iné.
V každom prípade sa netreba báť, pálenie záhy v tehotenstve má svoje vysvetlenie a nijako neohrozuje dieťatko. Navyše vďaka režimovým a diétnym opatreniam viete symptómy dostať po kontrolu.
Prečo vzniká pálenie záhy v tehotenstve?
Pálenie záhy – reflux – je stav, kedy sa žalúdočná kyselina vracia do pažeráka, čo vyvoláva nepríjemný pocit pálenia v oblasti hrude. Deje sa to preto, že sval (pažerákový zvierač), ktorý je bariérou medzi žalúdkom a pažerákom je uvoľnený, a to umožňuje spätný chod kyseliny.
Na uvoľnenie pažerákového zvierača vplýva niekoľko faktorov, medzi nimi aj tie, ktoré sa odohrávajú v ženskom tele počas tehotenstva. Konkrétne ide o hormonálne a mechanické vplyvy.
- Hormonálne vplyvy: v ženskom tele sa počas tehotenstva tvoria rôzne hormóny, ktoré priamo vplývajú na pažerákový zvierač a podnecujú jeho časté uvoľňovanie. Nepríjemné pocity vás môžu trápiť najmä v polohe ležmo alebo po väčšom jedle.
- Mechanické vplyvy: ako dieťatko rastie, zaberá viac miesta, a to vytvára tlak na žalúdok. To môže potom tlačiť obsah žalúdka smerom nahor do pažeráka. Preto väčšinu žien trápi pálenie záhy najmä v treťom trimestri.
Počas tehotenstva sa navyše spomaľuje trávenie, aby sa potrava dostala ľahšie k dieťatku. Spomalené trávenie vo všeobecnosti zvyšuje riziko pálenia záhy.
Ako sa prejaví pálenie záhy?
Pri pálení záhy sa vracia žalúdočná kyselina do pažeráka – jeho sliznica však nie je prispôsobená na styk s kyselinou, a preto cítime nepríjemný pocit pálenia.
To však nie je všetko, s pálením záhy sa môžu spájať aj ďalšie príznaky, ktoré nemusíte vedieť správne vyhodnotiť. Najčastejšie ide o:
- nafukovanie,
- grganie,
- kyslý pocit v ústach,
- bolesť hrdla,
- bolesť na hrudi (najmä pri predklone),
- častý kašeľ.
Čo pomáha na pálenie záhy v tehotenstve?
Ako prvé sa pri pálení záhy vždy odporúča upraviť stravovacie návyky – čo jeme, kedy to jeme a v akom množstve má veľký vplyv na naše trávenie.
- Jedzte preto častejšie a menšie dávky. Veľké porcie jedla ostávajú v žalúdku dlhšie, a to zvyšuje riziko pálenia záhy.
- Taktiež nezapíjajte sústa vodou, ale napite sa pred alebo po jedle.
- Kyslé a pikantné jedlá môžu spúšťať alebo zhoršovať pálenie záhy. Obmedzte preto konzumáciu citrusov, paradajok, cibule, cesnaku, kávy a perlivých vôd. Neodporúča sa ani čokoláda a vyprážané jedlá – tehotenské chute preto treba držať pri pálení záhy na uzde.
- Absolútnym nie by mala byť konzumácia alkoholu a fajčenie – okrem toho, že to škodí plodu a vášmu zdraviu, tak tieto zlozvyky zhoršujú pálenie záhy.
- Po jedle si neľahajte ani nejedzte krátko pred spaním. Poloha ležmo podporuje návrat kyseliny smerom nahor.
- Ak vás aj napriek tomu v noci budí pálenie záhy, nadvihnite si čelo postele tak, aby bol trup vyššie ako zvyšok tela.
Kedy treba vyhľadať lekára a užiť lieky?
Ak nepríjemné pálenie záhy v tehotenstve neustupuje ani po tom, čo ste vyskúšali všetky vyššie spomenuté rady, poraďte sa s lekárom. Môže vám odporučiť lieky – napríklad antacidá na neutralizáciu žalúdočných kyselín.
Zároveň neodporúčame domáce „babské“ recepty, o ktorých účinnosti sme písali v tomto článku.
Hoci si mnohé z liekov na pálenie záhy kúpite bez lekárskeho predpisu, vopred sa poraďte o vhodnom produkte pre tehotné ženy. Len lekár alebo lekárnik bude vedieť vzhľadom na zloženie a váš zdravotný stav posúdiť, či je liek bezpečný na užívanie.
Zdravotnícka pomôcka Esoxx One síce dokazuje rýchly a efektívny nástup účinku pri pálení záhy, no počas tehotenstva sa neodporúča. Jej prípadné užívanie môže odporučiť len lekár. Avšak v prípade, ak pálenie záhy pretrváva aj po tehotenstve a prvých mesiacoch dojčenia, používanie Esoxx One bude bezpečné a účinné.